Пол позицијата во Австрија за Ферстапен

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција во трката за Големата награда на Стирија, која е на програмата во недела од 15 часот на патеката Ред Бул во Австрија.
Холанѓанецот стигна до вториот последователен пол, и третиот во сезоната откако го постигна најдоброто време во квалификациите – 1: 03.841.


Втор беше Валтери Ботас со заостанување од 0,194, но поради казната тој трката ќе ја стартува од петтата позиција. Трето време оствари Луис Хамилтон кој заостануваше 0,226, но ќе стартува од втората позиција.

Фото: Принтскрин/


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИСПУШТАЊЕ НА CO2 – Меси, обвинет за загадување на воздухот, го направил она што на просечниот човек му требаат 150. години за да го направи

Француските медиуми објавија дека приватниот авион на Лионел Меси извршил 52. лета во последните три …