Звучи невозможно, но е вистина: ЖЕШКИОТ ЧАЈ во текот на летото лади подобро од СЛАДОЛЕД

Топол чај не треба да се пие само во текот на зимата.
Топлината е полесно да ја поднесете ако се „оладите“ со чаша ледена вода или некој друг пијалок.
Сепак, ќе постигнете многу поголем ефект на ладење ако испиете шолја топол чај наместо ладна лимонада или сладолед.
Науката има објаснување за овој навидум нелогичен факт.


Покрај тоа, со потењето се губи топлината од телото, затоа што кога пиете топол чај, рецепторите на јазикот испраќаат порака до мозокот дека на телото му треба ладење заради тој топол напиток, а потоа го поттикнува да се поти.
Ако пиете ладен пијалок во текот на летото, организмот ќе се олади, но не и телото.
Многу е подобро да пиете топли чаеви во текот на летото, бидејќи тогаш нема да има големи разлики помеѓу надворешната и телесната температура.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ОД ОДМОР ОТИШЛА ВО СМРТ – ПРИНЕЗАТА ДАЈАНА ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СМРТТА УЖИВАЛА СО ДЕЦАТА И ЉУБОВНИКОТ НА ОДМОР: Фотографии од јахтата „кршат“ срца

Фотографиите од снимањето на серијата за принцезата Дијана покажале како таа ужива на одмор со …