11. ЗНАЦИ КОИ УКАЖУВААТ ДЕКА ВО ТЕЛОТО СЕ НАТАЛОЖИЛЕ ПРЕМНОГУ ТОКСИНИ: Овие симптоми не смеете да ги игнорирате!

8. Недостаток на енергија и депресија
Ако се однесувате кон вашето тело како контејнер за ѓубре, не можете да очекувате дека нема да влијае на вашето расположение. Недостаток на енергија, замор, главоболки и слаба концентрација ќе направат да се чувствувате лошо, бидејќи вашето тело не функционира како што треба. Покрај промената на навиките и исхраната, размислете дали правите работа што ве прави среќни и со какви луѓе сте опкружени. Оддалечете се од оние кои се вечно незадоволни, фрустрирани и лути, бидејќи тоа исто така ви ја краде енергијата.

9. Хормонална нерамнотежа и слабо либидо
На лошите навики и храна што ги набројавме, треба да ги додадеме сите оние причини за труење на организмот за кои често не сме свесни. Ова се разни видови на хемикалии, кои индиректно ги внесуваме во организмот. На пример, веројатно сте слушнале дека треба да избегнувате пластични шишиња на кои нема ознака БПА, што значи дека шишето не е третирано со хемикалии. БПА е позната како бисфенол А, хемикалија која делува како синтетички естроген и може да влезе во храна или течност што се чува во третираната пластика. Ова е само еден пример за тоа како можеме да знаеме да бидеме изложени на хемикалии.


10. Темни кругови и уморни очи
Ако не спиете доволно, јадете слабо и сте изложени на зголемен стрес, може да забележите некои суптилни знаци на труење – заматени очи и многу изразените темни кругови се еден од знаците дека треба да побарате помош. Бидете сигурни да го зголемите внесот на вода и да одвоите време за одмор. За секој случај, проверете ја состојбата на бубрезите, бидејќи изразените темни кругови можат да бидат знак на дисфункција на бубрезите.


11. Подуеност во стомакот
Ако имате изразени масни наслаги околу стомакот и не можете да изгубите тежина дури и ако следите ригорозна диета, тоа е знак дека е нарушен балансот на pH во организмот и дека треба да го алкализирате телото. Еден начин е да го зголемите внесот на течности, и тоа алкализирана вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …