11. ЗНАЦИ КОИ УКАЖУВААТ ДЕКА ВО ТЕЛОТО СЕ НАТАЛОЖИЛЕ ПРЕМНОГУ ТОКСИНИ: Овие симптоми не смеете да ги игнорирате!

4. Хронична болка
Хронична болка што трае долго време и боли „подмолно“, обично се јавува како симптом на воспаление што настанало како реакција на акумулација на токсини во одреден дел од телото. Може да биде болка во вратот, грбот или зглобовите, болка како резултат на воспаление на уринарниот тракт, бубрезите… Најчесто станува збор за „тивка“ болка која не предупредува дека нешто не е во ред.

5. Проблеми со спиењето
Ако се вртите во кревет подолго време навечер и не можете да заспиете, или се будите среде ноќ и не можете да спиете до утрото, а нема вистинска причина за тоа, може да биде знак на акумулирани токсини во телото. Ќе имате корист од поголема физичка активност или вежбање во текот на денот, како и топла бања пред спиење, на која сте додале малку релаксирачко масло.


6. Непријатен мирис на телото и лош здив
Кога вашето тело е задушено од токсини и не може да се ослободи од нив, тоа може да се рефлектира преку лош здив и мирис на телото. Лошиот здив е резултат на бактерии и токсини кои се акумулираат на јазикот, додека непријатен мирис се јавува затоа што токсините испаруваат низ кожата преку пот. Честа причина е премногу брза храна, како и премногу шеќер во исхраната.


7. Алергии и осип
Кога консумирате нешто што вашето тело не го препознава, или го доживува како напад врз имунитетниот систем, може да се појават осипувања, првут, дамки на кожата или црвенило. Обидете се да водите дневник за исхраната и да одредите на која храна реагирате на овој начин, а потоа намалете ја нивната употреба. Ако овие реакции се случуваат често, задолжително посетете алерголог за да ја утврдите причината и да одреди која храна да ја избегнувате.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …