11. ЗНАЦИ КОИ УКАЖУВААТ ДЕКА ВО ТЕЛОТО СЕ НАТАЛОЖИЛЕ ПРЕМНОГУ ТОКСИНИ: Овие симптоми не смеете да ги игнорирате!

Без здрави црева, нема добро здравје
Експертите пресметале дека просечна личност до 70. години јаде дури 100. тони различна храна и пие околу 40.000 литри течност, од кои најмалку една петтина се храна што нашето тело не може да ја вари или да ја користи како енергија, туку е отпад што се акумулира во телото.

Сето ова треба да биде поврзано со фактот дека многу луѓе пијат премалку вода, што е важно за варењето, метаболизмот и излачувањето на токсините од организмот, како и со навиката да се јаде нередовно, односно да се прескокнуваат оброците, што може да го забави метаболизмот.
Затоа, не е изненадувачки што во текот на сите овие години, во цревата се акумулираат околу 15. килограми токсичен отпад, кој треба да се исфрли од организмот, за да не се поттикне развој на болест.
Хипократ исто така рекол дека „сите болести започнуваат од цревата“, што е поддржано од бројни лекари и нутриционисти денес.

loading...

Ова се најчестите знаци дека вашето тело е полно со токсини:
1. Акни и лош тен
Исхраната во која доминираат преработените јадења, како што се салама, сосови, готови јадења и слично, како и храна со додаден шеќер, може да предизвика воспалителни процеси на кожата кои често се читаат како уморна кожа полна со нечистотии и акни. Покрај промената на вашата исхрана, обрнете внимание и на негата на лицето: Осигурете се дека перницата на која спиете е чиста и пронајдете средство за чистење на кожата со соодветна pH вредност.


 

2. Хроничен замор и малаксаност
Хроничен замор и недостаток на концентрација се сигурен знак дека вашето тело е преоптоварено со токсини. Ако наутро тешко се будите, или сте толку поспани во текот на денот што чувствувате како да ви паѓа главата, иако спиете доволно долго ноќе, тоа е типичен знак дека киселоста преовладува во вашето тело и дека ви треба детоксификација. Ако ја игнорирате оваа состојба, тоа може да доведе до сериозни нарушувања во телото.


3. Чести главоболки
Ако сте „заглавиле“ во друштво една вечер, сте се прејале и испиле повеќе алкохол, скоро сигурно ќе се разбудите наутро со главоболка. Главоболката е еден од знаците дека вашето тело е наполнето со токсини, особено ако тие често се повторуваат и траат подолго време. Овие обично не се силни главоболки, туку непријатна, досадна болка, слична на главоболка која се јавува кога има голема влажност во воздухот и обично не поминува додека не се одмориме и не се оддалечиме од тешката храна или пијалок.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова се знаци дека сте телепатски поврзани со некого: Еве како се открива телепатија помеѓу две лица

Ако го чувствувате ова, тогаш сте неверојатно телепатично поврзани со некоја личност! Телепатичното поврзување меѓу …