Оцет за нега на лицето? Звучи чудно но е многу ефектно!

Лекува акни
Оцетот е дефинитивно чистач. Една од главните придобивки на оцетот на лицето е тоа што лечи акни. Бидејќи оцетот е цитрус по природа, тој има способност да убива заразни бактерии на кожата. Измешајте оцет со масло од сандалово дрво и нанесете го на лицето. Оваа маска е исклучително ефикасна за лекување на акни и лузни.

Анти-стареење
Употребата на оцет на лицето има и некои својства против стареење. Оцетот може да го забави стареењето на вашата кожа. Измешајте мед и оцет и нанесете ја оваа смеса на лицето. Држете ја 10. минути и исплакнете со млака вода. Ова спречува појава на брчки и старечки дамки.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Најдобрите пози во сексот за студените зимски ноќи

Кога ќе дојдат студените зимски денови, навистина нема ништо попријатно од свиткување во прегратките на …