Оцет за нега на лицето? Звучи чудно но е многу ефектно!

Природниот оцет е една од најдобрите природни козметички состојки достапни за нас, а исто така е и ефтин и лесно достапна состојка
Оцетот е присутен во скоро сите кујни, а неговата употреба на вашето лице е безбедна, имајќи предвид дека е природен производ.
Меѓутоа, ако сакате најдобри резултати, ќе мора да го искористите на вистински начин. Еве едноставни и ефикасни начини да користите оцет на лицето.

Адстрингентн
Една од најпознатите козметички придобивки на оцетот е дека тој е одличен адстрингентн. Оцетот е природен адстрингент кој помага во затворање на порите. Откако ќе го исчистите лицето, нежно избришете го со памук натопен во јаболков оцет.

Отстранува изгореници на лицето
Оцетот е познат и како крем за сончање. Има моќ на лимонска киселина, па помага да се отстрани исенчениот тен. Откако ќе се вратите од сончање, натопете ја памучна вата во оцет и избришете го лицето. Можете да додадете малку сок од домати во оцетот за да го направите ова средство што е можно поефикасно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Истражувањата откриваат дека само ЕДНА РАБОТА НЕ ПРАВИ СРЕЌНИ: Оние што го имаат ОВА, а тоа не се пари и кариера, живеат МНОГУ ПОДОЛГО И ПОДОБРО ОД ДРУГИТЕ

Според грчкиот филозоф Платон, за да имаат среќен живот – душа, разум, волја и желба, …