ЧОВЕК СО ОГРОМНО СРЦЕ – ГИ НАПУШТИЛ ХОЛИВУД И МИЛИОНИТЕ ПОРАДИ НЕПОЗНАТИ ДЕЦА: Како Скот Нисон продал сè што има и отишол да се грижи за сиромашни деца

Пред десет години во Пном Пен за време на снимањето, 86-годишна Камбоџанка ја повлекла раката на тогашниот извршен директор на Холивуд и го однела да види три деца како спијат на депонијата, болни од тифус.
Потоа му заѕвонил телефонот, а од другата страна го слушнал тажниот глас на популарниот актер кој не бил задоволен затоа што водата што сакал да ја пие не му беше послужена во приватен авион.
„Мојот живот не треба да биде толку тежок“, му рекол актерот во увото на режисерот кој гледал камбоџански деца како се борат за својот живот во најтешки услови.Така Скот Нисон, поранешниот лидер на 20th Century Fox International, го напуштил Холивуд.
Тој продал вила, порше и јахта и се вратил во Камбоџа за да им обезбеди на децата покрив над главата, да ги нахрани и да ги едуцира.


Во моментов Скот се грижи за повеќе од 1.000 деца од Камбоџа и нивните семејства. Само во 2015. година, тој образовал 2.257 деца, изградил 180. куќи, излечил скоро 40.000 од најсиромашните, а во рамките на неговата програма, безбедно и здраво се родиле 914 деца, пренесува Radioaktivni komarac.

Во времето кога поднел оставка, Нисон заработуваше милион долари годишно (плус бонуси), а сега тој ја има почесната татковска титула во многу камбоџански семејства. Најголемиот дел од парите ги вложил во формирање на хуманитарна организација во која сега заработува 87 илјади долари годишно. Тој донирал половина милион долари за воспоставување на специјална организација за заштита на децата од сексуална експлоатација и принудна работа, а 120 илјади долари отишле на сметка на непрофитна организација која се обидува да ја реши кризата со глобалното затоплување.


За многу деца и не се знае кога се родени, па Скот организирал, за сите нив, дека на 1. јануари им е роденден, а потоа сите заедно слават.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …