(ФОТО) КАКО ЦИА ГО ЗАСАКАЛА БЕН АФЛЕК: Документи откриваат блиски врски на Холивуд и разузнувачките служби – се појавиле меилови на познатиот глумец!

Шпионската драма „Арго“, базирана на вистинската операција на ЦИА во Иран за време на револуцијата во 1979. година, не само што покажа дека актерот Бен Афлек се покажал добро како режисер, туку и колку е близу до американската разузнавачка служба.
На крајот на 2012 година, Афлек бил на промотивна турнеја, зборувајќи за „Арго“, и тоа покренало многу прашања во врска со врската помеѓу Холивуд и ЦИА.
„Холивуд веројатно е полн со агенти на ЦИА, но тоа не го знаеме сè уште“, рекол тој во едно интервју, а на прашањето дали работи за таа агенција, тој одговори: „Да, и сега ме откривте“.
Ако овој последен коментар беше даден на шега, британскиот новинар Том Секер понудил обемна анализа што покажува дека актерот е навистина близок соработник на ЦИА.


„Арго“ не беше неговиот прв проект поврзан со ЦИА затоа што тој веќе го играше Џек Рајан во филмот „Сите наши стравови“.
Според белешките на продукцијата, Афлек го посетил седиштето на ЦИА во Ленгли, Вирџинија, неколку пати.
„Мислам дека беше корисно за Бен да ја почувствува атмосферата на тоа место. Многу е важно тоа место и мислам дека Бен го избра најдоброто од тоа”, рекол Чејс Брендон, поранешна врска на Холивуд и агенција, кој ја организирал посетата.
Исто така, се сеќаваме дека поранешната сопруга на Афлек, Џенифер Гарнер, глумеше во серијата „Алијас“, која се занимаваше со слични шпионски теми, а исто така се појави во реклама за регрутирање во редовите на ЦИА. Токму Брендон ја „регрутирал“ да игра во споменатата серија.


ЦИА неодамна објави документ на најмалку 200. страници што покажува блиски врски помеѓу агенцијата и луѓето кои работеле на „Арго“.
Според Секер, идејата била да се „маскира“ персоналот на амбасадата во филмска екипа, а филмот бил за спасување на неколку работници на американската амбасада од Иран за време на револуцијата.
Афлек го играше Тони Мендез, поранешен оперативец на ЦИА, а пред снимањето се сретнале неколку пати во просториите на оваа разузнавачка служба.
Актерот таму разговарал за филмот со високи функционери, а електронските пораки покажале дека службата се надева на развој на „блиски односи со филмаџиите кои работат на проектот“.

По бројните состаноци и турнеи, актерот добил дозвола да снима во Ленгли.
„Ова е одлично! Ви благодарам многу! Јас сум возбуден! Ве молам, кажете ми што можам да направам. Ние ќе ја направиме агенцијата горда, ветувам!”, напишал Афлек во електронска пошта кога дознал дека добил зелено светло да снима.
Брајан Кранстон, кој исто така глумеше во филмот, се присетил на атмосферата: „Најмногу безбедносни мерки, и кога велам најмногу, навистина го мислам тоа“. Двајца агенти му пришле еднаш и кога ги прашал дали е сè во ред, тие му рекле: „Еден од овие двајца господа има телефон Самсунг во џеб“. Кранстон беше изненаден што ја знаеле и точната марка на телефонот и додал дека додека снимале, имало агенти кои ги скенирале и обезбедувале коридорите околу нив.
Секако, тоа не е единствениот пример за тесна соработка меѓу американските разузнавачки служби и Холивуд, и благодарение на тоа, „Арго“ исто така имаше голем успех, не само на боксофисот, туку освои и неколку Оскари.

„Давањето дозвола на Афлек да снима тука беше најдобрата идеја што некогаш сме ја имале“, објавила ЦИА на Твитер во 2014 година.
Во меѓувреме, околу 34 проценти од испитаниците во една студија рекле дека филмот придонел да се добие позитивно мислење за ЦИА, заклучува новинарот Секер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ако сакате да ве следат среќа и здравје, утре јадете го ова овошје: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“ Крстовден е голем празник што Македонската …