Три совети како БИЛКИТЕ да го преживеат вашиот ОДМОР: Бидете без грижа!

Растенијата и одењето на годишен одмор секогаш нè остава во сомнеж што да правиме за да ги задржиме негувани.
Знаеме дека растенијата бараат секојдневна посветеност, но што ќе направиме кога одиме на одмор.

Грижа за растенијата додека сме на одмор
Постојат неколку едноставни трикови

Соберете ги заедно
Ако ги соберете сите ваши растенија, ако е можно, тие создаваат своја мала клима. Нивната микроклима може да им помогне да напредуваат и тие ќе бидат подобро одржувани додека сте на одмор.

Не ги оставајте на директна сончева светлина
Јакото сонце ќе ја исуши нивната земја и нема да можете веднаш да ги преместите. Затоа е најдобро да изберете место надвор од дискретно светло.

Наводнете ги растенијата пред да одите
Пред да одите на пат, најдобро е да ги наводните растенијата добро. Можете да ги ставите во бања и добро да ги истуширате. И потоа оставете ги добро да исцедат. Растенијата темелно ќе се залијат и треба да бидете смирени во следните неколку дена.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Истражувањата откриваат дека само ЕДНА РАБОТА НЕ ПРАВИ СРЕЌНИ: Оние што го имаат ОВА, а тоа не се пари и кариера, живеат МНОГУ ПОДОЛГО И ПОДОБРО ОД ДРУГИТЕ

Според грчкиот филозоф Платон, за да имаат среќен живот – душа, разум, волја и желба, …