Пет начини да се разладите без клима

Најсигурен начин да ја одржите вашата куќа ладна во текот на летото е да користите клима уред за да ја намалите температурата, но постојат и други начини да ја разладите вашата куќа без големи сметки за електрична енергија.

1. Драперии и ролетни
Мајсторите тврдат дека 30% од несаканата топлина доаѓа низ прозорците. Ролетните и завесите ја намалуваат температурата и можат да заштедат потрошувачка на електрична енергија со намалување на сметките за 7%. Имено, ролетните спречуваат домот да стане стаклена градина. Ова е особено точно за стан кој гледа кон југо-запад. Изберете бели ролетни или темни дебели завеси.

2. Затворете ги вратите и прозорците
Кога работи климата, најголемата заблуда е да се отвори прозорецот за да се пушти свеж воздух! Затворете ги не само прозорците, туку и вратите во сите простории што не ги користите во текот на денот. Изладете ги просториите само што ги користите.

3. Свежа постелнина која лади
Редовно проветрувајте ја постелнина. Памукот е најдобриот избор во лето, бидејќи дише полесно и останува свеж. И свилата е пријатна во лето. Купете перница од хељда. Лушпите од хељда имаат природен воздушен простор помеѓу нив, тие не реагираат на топлината на телото.

4. Редовно туширање
Редовно туширајте се и освежувајте се со ладни пијалоци, ставајте ладни облоги на вратот и зглобовите.

5. Растенијата разладуваат
Нека дрвјата или грмушките го покријат климатизерот, а ако засадите правилно три дрвја околу куќата, тие можат да ги заштедат трошоците за ладење и греење и да ја намалат дневната температура на воздухот за 6. степени! Ова е особено точно ако не ја опкружувате куќата со бетон, туку со трева. Ако покривот е рамен, нека биде обоен во бело. Обидете се да не готвите дома за време на топлите денови.

Вентилатор на таванот

Вентилаторот на таван може да ја намали температурата за 7 степени!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Истражувањата откриваат дека само ЕДНА РАБОТА НЕ ПРАВИ СРЕЌНИ: Оние што го имаат ОВА, а тоа не се пари и кариера, живеат МНОГУ ПОДОЛГО И ПОДОБРО ОД ДРУГИТЕ

Според грчкиот филозоф Платон, за да имаат среќен живот – душа, разум, волја и желба, …