Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници.
Секое лице барем еднаш во животот претрпело благи изгореници предизвикани од невнимателно изложување на сонце. Изгорениците се проследени со првут и лупење на кожата и многу е важно уште повеќе да се грижите за кожата во овој период.

Никако не ја лупете кожата
Потребата да ја отстраните мртвата кожа со вашите раце е голема, но во никој случај не го правете тоа! Секое забрзано отстранување на изгорена кожа може да го забави процесот на регенерација. Најдобро е да се дозволи кожата сама да го „прави пилингот“ и да се ослободи од мртвите клетки на кожата.

loading...

Спречете го пеколот
Процесот на лупење може да трае два до четири дена по исчезнувањето на црвенилото од изгореницата или после една недела, во зависност од тежината на изгорениците. За жал, не може да се спречи лупење на изгорена кожа. Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници.

Лупењето на кожата има специфична цел: на овој начин, вашето тело ги отстранува клетките на кожата оштетени од сончевите УВ зраци. Друга добра вест е дека можете да го забрзате процесот на заздравување со некои од препаратите што веќе ги имате дома.
Користете хидратантни креми и лосиони кои ќе ја негуваат кожата или мед. Можете исто така да користите овесна каша натопена во млеко и ладни облоги: пешкир натопете со обезмастено млеко или зелен чај.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова се знаци дека сте телепатски поврзани со некого: Еве како се открива телепатија помеѓу две лица

Ако го чувствувате ова, тогаш сте неверојатно телепатично поврзани со некоја личност! Телепатичното поврзување меѓу …