НЕ ЈА ФРЛАЈТЕ ВОДАТА од киселите краставички: После напорно вежбање ништо не може да му парира на овој напиток – Еве и зошто!

Киселите краставички се омилена салата на многумина, добро се комбинираат со скоро секое јадење, месо, компир, зеленчук.
Сепак, она што не сте го знаеле е дека водата ид киселите краставички е многу здрава, поради што не треба да ја фрлате, туку да ја користите во подготовка на салати и гарнири, а еве како.
Кисела течност од киселите краставички е богата со електролити, па можете да ја пиете без други додатоци по напорниот тренинг и на тој начин да вратите некои вредни елементи што ги изгубивте преку потење. Исто така е добар извор на калиум, кој спречува грчеви во мускулите. Само не заборавајте да ја одделите течноста од лукот, каперите и други зачини кои обично се ставаат во неа.

Водата од кисели краставички е нежна замена за оцет
Сметајте го овој сок од кисели краставички нежен вид оцет со кој можете да зачините разни видови зелени салати, компир салата и тврдо варени јајца. Течноста можете да ја додадете во јогуртот и да направите прелив за салата или да ја користите за маринирање на месото. Истурете мала количина оцетна киселина на парчиња жолт кромид. Ова ќе ги омекне овие плодови, ќе ја намали нивната горчина и ќе ги подготви за додавање на покомплексни салати од зеленчук.

Вода од кисели краставички е како мелем за коктели
Кисела течност може да се користи и за подготовка на необични коктели! Можете да додадете сок од кисели краставички во валкано мартини (наместо сок од маслинки што обично се става) или да „пресечете“ чаша виски со неа, што стана голем тренд. Конечно, сокот од кисели краставички е одличен лек за мамурлак.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Цаки на Скандинавците за средување на куќата што ќе ви го олеснат животот

Скандинавскиот начин на живот е копиран од многумина бидејќи се базира на едноставност и удобност. …