Колку се ефикасни вакцините против Делта варијантата на вирусот?

Делта-вирусот на корона вирусот наскоро би можел да стане доминантен тип на корона во светот. Познато е дека оваа варијанта е позаразна, но за среќа не е посмртоносна, а прашањето што се поставува е колку се ефикасни вакцините во овој случај.

Што значи ефикасноста на вакцината?
Ако вакцината за ковид-19 е ефикасна 90. проценти против симптоматска болест, тоа значи дека вакцинираните лица имаат 90. проценти помал ризик од развој на болеста отколку оние кои не биле вакцинирани. Ова значи дека за 100 вакцинирани лица кои имаат развиено симптоматска коронарна болест, се очекува дека само 10 од нив ќе се разболат иако биле вакцинирани, пренесува „Гардијан“.
Сепак, важно е да се напомене дека податоците за ефикасноста на вакцините се во опсегот на можни вредности.

Варијантата Делта, прва откриена во Индија – која сега сочинува повеќе од 90. проценти од новите случаи на коронавирус во Велика Британија – предизвика загриженост затоа што се чини дека е нешто поотпорна на вакцините отколку алфа варијантата, откриена во Кент која претходно доминираше во Велика Британија.

Колку се ефикасни факините против варијантата Делта во споредба со алфа варијантата?
Општо, вакцините против ковид се најефикасни против најтешките исходи, како што е смртта, и се помалку ефикасни против резултатите како што се асимптоматска инфекција.
Ова се чини дека е поддржано од податоците собрани за двете главни вакцини што се користат во Велика Британија и за двете варијанти.

Според последните податоци, четири недели по единечна доза на која било вакцина, заштитата од алфа варијантата е скоро 50 проценти. Сепак, што се однесува до варијантата Делта, таа заштита е многу помала. Една доза Фајзер штити 36 проценти, а една доза АстраЗенека штити околу 30 проценти.
Две недели по втората доза, разликата во ефикасноста е голема. Фајзер нуди заштита од вирусот Делта 88 проценти, и од Алфа 94 проценти. Што се однесува до АстраЗенека, заштитата е околу 67 проценти, или 74 проценти по втората доза.

Што е со приемот во болница?
Заштита од сериозни болести е клучна метрика, не само за проценка на потенцијалните притисоци што новиот бран на инфекција може да ги изврши врз здравствените услуги. Добрата вест е дека вакцините се чини дека нудат слична заштита од обете варијанти на вирусот.
Што се однесува до Фајзер, тој е ефикасен 94 проценти против приемот во болница за варијантата Делта по единечна доза, и 96 проценти по две дози. Што се однесува до АстраЗенека, оваа ефикасност е 71 процент по единечна доза и 92 проценти по две дози.
Кога станува збор за алфа варијантата, Фајзер е ефикасен 83 проценти против приемот во болница, или 95 проценти со двете дози, а што се однесува до АстраЗенека, бројките се 76 проценти по една и 86 проценти по две дози.

Што е со смртните случаи?
Во моментов нема доволно податоци за да се одговори на ова прашање, но резултатите се очекува да бидат ветувачки.
Се уште се работи на воспоставување нивоа на заштита од смрт за варијантата Делта. Сепак, како и со другите варијанти на вирусот, се очекува да има добри резултати и висока заштита.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Не успеале сите да излезат на време: Страшен момент кога семејството искокнува од автомобил што лета преку работ!

Опуштено патување се претворило во катастрофа. Страшен инцидент се случи на автопатот Дуку во Ксинџијанг, …