Методот на Алан Кар со помош на кој милиони луѓе престанале да пушат

„Ако ги следите моите упатства, ќе бидете среќен непушач целиот свој живот“, рекол Ален Кар, чија книга „Лесен начин да се откажете од пушењето“ е продадена во повеќе од 15. милиони примероци ширум светот. Милиони поранешни пушачи се колнат во таа книга, а методот на Ален Кар се заснова на неколку важни совети што треба да се применат во процесот на откажување.

Ален Кар бил страствен пушач повеќе од 30. години. По серијата неуспешни обиди засновани на волја, во 1983 година тој нашол „полесен“ начин – и поуспешен. Неговата книга „Лесен начин да се откажете од пушењето“ не ги заплашува пушачите со ризик од рак на белите дробови, не бара да се најде нереална волја за да се ослободите од зависноста што може да се спореди со хероин, не ги подготвува за гоење, не им нуди алтернативи …

Секој пушач знае за штетните ефекти на цигарите, но прашањето што Кар го поставил е: Зошто некој што знае за сите штетни ефекти на цигарите, сè уште продолжува да пуши?

Имено, Кар сфатил дека всушност е многу лесно да се ослободиме од оваа зависност, бидејќи симптомите на физичка криза на апстиненција од никотин се благи. Според него, главниот проблем за пушачите е верувањето дека цигарите им пружаат поддршка и задоволство, да им помогнат да се концентрираат и да се релаксираат, а периодите на апстиненција се придружени со чувство дека им е одземено нешто. Заклучокот е дека пушачите кои престануваат да пушат се соочуваат со два стравови – едниот е штетните последици од пушењето, а другиот – како ќе продолжат да живеат без цигари? Ако тие два стравови бидат отстранети, тие можат да ги остават цигарите со уживање, веднаш, засекогаш, без сила на волја и чувство на одрекување, тврди Кар.

Еве 10 правила што можат да ви помогнат во таа насока.

Одредете датум кога ќе престанете
Изберете датум когаќе престанете. Дотогаш, не обидувајте се да го намалите бројот на цигари што ги пушите на дневна основа, тоа само ќе ги направи повредни во вашата глава.

Цигарите не ви носат ништо добро
Расчистете со тоа: Не откажувајте ништо затоа што цигарите не ви прават добро. Тие не ви пружаат вистинско задоволство, ве прават само зависни, робови на никотин. Нека ви биде јасно. Со откажување од цигарите, не губите ништо, а постигнувате позитивни резултати не само во однос на здравјето, енергијата и финансиите, туку и самодоверба, самопочитување, слобода и квалитет на вашиот иден живот. Ќе уживате да не пушите од моментот кога ќе ја изгаснете последната цигара.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Не успеале сите да излезат на време: Страшен момент кога семејството искокнува од автомобил што лета преку работ!

Опуштено патување се претворило во катастрофа. Страшен инцидент се случи на автопатот Дуку во Ксинџијанг, …