Како вишокот маснотии влијае на органите? Мигрената се зголемува за 40. проценти!

Вишокот маснотии значително влијае на организмот.
Естетиката не е единственото нешто што треба да ве загрижува кога станува збор за маснотиите во телото. Тие исто така можат да имаат негативен ефект врз органите како што се мозокот, јајниците, срцето …

Како влијаат мастите врз телото?
Маснотиите и главата
Ризикот од развој на мигрена се зголемува за 40. проценти од младите жени кои имаат вишок маснотии на стомакот.

loading...

Маснотии и мозокот
Недостаток на килограми е поврзано со 36% поголеми шанси за развој на деменција, додека дебелината значи 42% поголем ризик, покажуваат резултатите од студијата спроведена на Факултетот за јавно здравје на Џон Хопкинс Блумберг.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 96 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …