(ВИДЕО) Спот стар 38. години на ЈуТјуб достигнал милијарда прегледи

Песната „Били Џин“ на Мајкл Џексон собрала повеќе од милијарда прегледи на Јутјуб, со што стана третата песна од 80-тите години на минатиот век на која тоа и успеало.
Објавена во 1983. година на МТВ, видеото во режија на Стив Барон во кое Џексон со својот танц го осветлува тротоарот по кој шета, оваа година има просечно 600.000 прегледи на ден.
Од музичарите од осумдесеттите, само Guns N ‘Roses со Sweet Child O’Mine од 1988. година и групата А-ha со Take On Me од 1984. година ја минаа границата од 1. милијарда.

Песната „Били Џин“, ​​напишана од Џексон и продуцирана од славниот Квинси Џонс, освои два Греми награди.
Песната Thriller, по која е именуван албумот, со тие две песни, исто така се приближува до милијарда прегледи – во моментов е на 765. милиони.
Според податоците на statista.com, најгледана песна на „Јутјуб“ е детската песна „Baby Shark“, со дури 8,8 милијарди, следена од „Деспасито“ на Луис Фонси со 7,2 и „Shape of you“ од Ед Ширан со 5,3 милијарди.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Македонската естрада доби одлична пејачка: Сара Гигова ја промовира својата прва авторска песна „Ладно лето“

Македонската музичка сцена од денеска е побогата за уште еден нов член. Се работи за …