(ФОТО) Факултет тужел студент бидејќи премногу брзо дипломирал

Да, и тоа е можно. Откако Марсел Пол го завршил академското образование на Приватниот универзитет за економија и менаџмент во Дортмунд (ФОМ) за само четири семестри, тој добил тужба од неговиот факултет за „загуба на приходот“.
За да ги заврши двата степени, на студент обично му биле потребни 11. семестри и 60. положени испити, но Марсел Пол ги завршил истите студии за само 20. месеци, што е само четвртина од вообичаеното време. Пол успеал во ова со помош на двајца пријатели со кои споделил белешки од предавања на кои не можел да присуствува поради преклопувања во распоредот на предавањата. Покрај полагањето, тој исто така успеал да мине пракса во банка, пишува германскиот тиражен весник „Bild“.

Училиштето кое го тужи за „изгубени приходи“ бара скоро три илјади евра. Имено, тој бил испишан од споменатото училиште во август 2011. година по дипломирањето, но тој морал да ја плати школарината до крајот на годината. Во моментов Пол работи во банка во Франкфурт и, како што вели, ги информирал работниците на факултетот за неговата намера да дипломира порано и немало никакви проблеми.


Тогашниот 22-годишен студент се соочил со својата „аalma mater“ во судницата.
„Кога тужбата пристигна, мислев дека не може да биде вистина“, рекол тој.
„Мојот успех треба да вреди нешто“, рекол Пол. Споменатиот германски весник ја контактирал Економската школа и менаџмент и побарал коментар, но тие добиле одговор дека не можат да го коментираат случајот пред сослушувањето.
Одбраната на Пол на суд тврдела дека неговото рано повлекување е всушност раскинување на договорот за студирање, по што тој не ги користел услугите и капацитетите на универзитетот, па сметал дека треба да плати само за реалното времетраење на студиите, иако тој студирал пократко од програмата.
Во јуни 2009. година, Пол се запишал на курс на студии од прв циклус кој трае седум семестри. Трошоците изнесуваат 12.390 евра и се плаќале на месечни рати. Но, по само два семестри, Пол дипломирал. И следната, повисока, магистерска диплома, која чини 9.980 евра, исто така ја завршил во само два семестри, а не во четири колку што всушност трае. Во двата случаи, универзитетот му издал дипломи без никакви проблеми.
Како што понатаму наведуваат, судот ја донесе пресудата неколку дена подоцна, во корист на приватен универзитет.
Пол наскоро ја коментирал оваа пресуда за весникот.
„Разочарувачки е, се разбира. Си ветивме нешто друго. Сега ќе чекаме писмена пресуда и, доколку е потребно, ќе поднесеме жалба доколку се исплати. Ако ја прифатиме пресудата, очекувам Универзитетот да го собере целосниото салдо. Тоа би ме чинело околу 11.000 евра“, изјавил тој за германскиот весник.

Извор: Bild.de

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Свадбени фотографии од овој пар разбесниле многумина: „Најодвратни на сите времиња“

Фотографиите од венчавката на непознатата двојка се проширија на социјалните мрежи, а необичната тема на …