КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – НЕМА СПОКОЈ: Денеска се регистрирани 19. нови случаи на Ковид 19 – Пријавени се две починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 3.680 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје – 7, Куманово – 4, Крива Паланка – 3, Прилеп, Охрид, Струмица, Тетово и Кичево – по 1.
Регистрирани се 14 оздравени пациенти од:
Скопје – 6, Куманово -5, Тетово – 2  и Кичево – 1.
Регистрирани се две починати лица: од Скопје (80г) и Куманово (73г).
Пациентите се починати во болнички услови.
Направени се 3.680 тестови преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-42, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-3, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–25, МАНУ-91, Жан Митрев (Филип Втори)-212, Авицена-490, Биотек-602, Систина-123, лабораторија Лаор-209, Синлаб-48, Ремедика-40, Плодност–109, Генеа–111, Никоб лаб-635, ВФВ Медикал-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 622.
Досега во земјата се направени вкупно 848.334 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.612, бројката на оздравени пациенти е 149.722, на починати е 5.474, а бројот на активни случаи изнесува 416.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68636, Активни 158
Куманово 8878, Активни 48
Прилеп 8325, Активни 33
Тетово 7240, Активни 31
Битола 6304, Активни 15
Велес 5471, Активни 3
Гостивар 5181, Активни 14
Кавадарци 5153, Активни 0
Охрид 5016, Активни 24
Штип 4960, Активни 3
Струмица 4115, Активни 8
Струга 2981, Активни 4
Кочани 2791, Активни 4
Кичево 2589, Активни 33
Гевгелија 2195, Активни 2
Неготино 2184, Активни 3
Свети Николе 1523, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1226, Активни 6
Радовиш 1161, Активни 5
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 4
Дебар 941, Активни 2
Виница 886, Активни 5
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 4
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Свадбени фотографии од овој пар разбесниле многумина: „Најодвратни на сите времиња“

Фотографиите од венчавката на непознатата двојка се проширија на социјалните мрежи, а необичната тема на …