(ВИДЕО) Огромна пајажина покрила австралиски градови

Огромна мрежа од пајаци ги покрила австралиски градови откако неодамна беа забележани големи поплави во оваа земја.
Жителите на регионот Гипсленд рекле дека мрежите налик на превез се појавија по неколку врнежливи денови, а во еден дел од земјата пајаковата мрежа се протега на повеќе од еден километар, долж патот.
Експертите велат дека станува збор за тактика на пајаците затоа што користат мрежи за искачување на повисоките области.
Д-р Кен Вокер, експерт за инсекти од музејот во Викторија, верува дека милиони пајаци ткаеле мрежи на дрвјата.
„Пајаците кои се движеа по земјата сакаа брзо да достигнат височини. Мрежите се прицврстени на вегетацијата за да можат пајаците да избегаат“, рекол тој.
Пајаците исплеле огромна количина пајажина што ги покрива мочуриштата меѓу градовите Сејл и Лонгфорд.
Се очекува мрежите да се распаднат до крајот на оваа недела.

Фото:Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Не успеале сите да излезат на време: Страшен момент кога семејството искокнува од автомобил што лета преку работ!

Опуштено патување се претворило во катастрофа. Страшен инцидент се случи на автопатот Дуку во Ксинџијанг, …