(ВИДЕО) Оваа трка покажува колку новиот автомобил на Тесла е помоќен од бензинецот

Трката на забрзување потполно го посрамотила Volvo.
Ова е дефинитивно една од првите трки за забрзување на кои учествува новата Tesla Model S во верзијата Plaid. Судејќи според резултатот, ќе видиме многу трки, а многу звучни имиња би можеле да паднат против Тесла. И далеку поскапи.
Трката за забрзување помеѓу моќен електричен автомобил и Volvo не звучи премногу фер. Барем додека не се вметне хендикеп од предност од 4-5 секунди во приказната. Така е, возачот на Тесла чекаше скоро пет секунди и дури потоа тргна.

loading...

На оваа трка, фабричкиот модел Plaid изведе четвртина милја за 10.002 секунди, додека најдобриот резултат беше 9.717 секунди со излезна брзина од 240 км/ч. Официјалните податоци се забележително подобри и неодамна ги потврди Џеј Лено, и тие велат 9,23 секунди и 249,4 км/ч брзина на излез. Во секој случај, има смисла ако го земете предвид коментарот на видеото во кој се вели дека возачот користел сопирачка бидејќи немал дозвола за трката за забрзување што мора да ја имаат возачите со време до 9,99 с.


Во секој случај, вреди уште еднаш да се повтори што доносува да се повтори во изведбата:
Максимална моќност: 760 kW (три мотори)
Опсег од 628 км според ЕПА
0-96,5 км/ч за 1,99 с
0-402 м за 9,23 с
Максимална брзина 322 км/ч
Полнење: до 250 kW (300 км за 15 мин)
Коефициенти на отпорност на воздухот: 0,208
Тежина на возилото: 2162 кг
Цена: 130.000 УСД

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Фото Галерија) Аутомакедонија со електричен автобус, вовед во урбаната електромобилност

Како дел од меѓународната промотивна тура “DEMO TOUR 2022” компанијата Аутомакедонија во текот на изминатите …