Откриено е што Ериксен им рекол на лекарите кога го оживеале!

На Кристијан Ериксен ќе му вграден биде опремен со дефибрилатор кој ќе го регулира неговото чукање на срцето во иднина, а лекарите кои биле на терен откриле што им рекол Данецот веднаш по реанимацијата на теренот…
Данецот се сруши во 43-та минута од натпреварот помеѓу Финска и Данска, а лекарите го оживуваа повеќе од 10 минути.
Ериксен бил итно пренесен во болница, од каде најпрво испратил порака до своите соиграчи, а неколку дена подоцна објавил фотографија од креветот што ја споделил со светот.
Сцените за реанимација ја потресоа целата планета, а лекарите сега тврдат дека Ериксен добро се справил и дека по инсталирањето на дефибрилаторот ќе се врати во повеќе или помалку нормален живот.


Заедно со данскиот лекар, првиот дошол на помош лекарот на стадионот Јенс Клајнфелд, кој всушност започнал со реанимација.
Срцето на Ериксон започнало да чука со помош на дефибрилатор, а Клајнфелд за „Фокс Спортс“ открил што всушност Данецот му рекол кога го оживеал.
„Тој се освести триесетина секунди откако го оживеавме. Тој ги отвори очите и јас почнав да разговарам со него. Тоа беше многу емотивен момент бидејќи во вакви случаи, шансите за враќање се прилично мали. Го прашав: Дали си со нас? Тој одговори: ‘Направив ср**е па имам само 29. години’“, рекол Клајнфелд.
Данска овој четврток во 18. часот ја очекува дуел со Белгија, а најавен е гест за тој натпревар, кој ќе го изведат Ромелу Лукаку и неговите соиграчи. Во 10-та минута ќе ја исфрлат топката во аут во чест на Ериксен.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда трка, најлудо лице: Се испиша историја

Карстен Ворхолм го собори сопствениот и светски рекорд на 400 метри со пречки, 45,94 е …