(ФОТО) Се сеќавате ли на детето кое беше напуштено бидејќи е „ВЕШТЕР“? Денес го викаат мал Пикасо и мнопгу негови дела се веќе продадени!

Денес животот на ова момче е сосема поинаков, а кога ќеја види фотографијата која го обиколи светот, тој само се смее.
Сигурно сите се сеќавате на фотографијата што го обиколи светот. На неа се гледа гладно момче на кое хуманитарката Ања Рингрен Ловен му дава да пие вода. Ова сиромашно момче го пронашла додека шетала по улиците на Ескет во Нигерија.
Таа била шокирана од фактот кога открила дека момчето е напуштено, бидејќи семејството и околината сметале дека тој е вештер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anja Ringgren Lovén (@landofhope)

Тогаш имал само 2 години, бил изгубен, гладен и дезориентиран.
„Тој беше во ужасна состојба кога го најдовме“, рекла Ања, кого момчето го нарече Hope (Надеж).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anja Ringgren Lovén (@landofhope)

Собирал храна сам на улица и спиел таму каде што ќе го најде ноќта. Средбата со данската хуманитарка му го смени животот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anja Ringgren Lovén (@landofhope)

Кога го ставиле во болница, не знаеле дали ќе преживее.
Ања ја презела целата одговорност и старателство над детето, а момчето од тој момент „оживеа“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anja Ringgren Lovén (@landofhope)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Жена споделила рецепт против надуеност: Вели дека го сузбива апетитот и веднаш делува

Тиктокерката Happy&Healthy Olivia решила да проба вирален рецепт кој наводно ја намалува надуеноста и го …