Совети за ментално здравје стари 400 години: Две работи се издвојувале

Приказни за здравјето на кои малку заборавивме.
Роберт Бартон бил британски свештеник и академик кој во 1621 година го објави своето најпознато дело „Анатомијата на меланхолијата“, во кое ја објаснил улогата на оваа емоција во расположението на човекот. Бидејќи и самиот често доживувал меланхолични моменти, тој многу добро го познавал овој проблем, што дополнително може да доведе до депресија, обесхрабрување и мрзеливост. Неговото дело старо 400 години го забележала шкотската новинарка Еми Липтрот, која решила да внесе нов живот во временското издание. Целта е слушателите да откријат што ги поврзува луѓето што живееле во 17 век, и нас денес, во смисла на меланхолијата. Се надеваме дека сте расположени да откриете по што бил Роберт Бартон посебен.

Следење на состојбата и капење во ладна вода
Роберт Бартон имал можност да научи за нарушувањето и од аспект на пациент и на академик, а тој бил особено заинтересиран за поврзаноста на депресијата, генетските фактори и влијанијата врз животната средина. Иако не дошол до заклучок со собирање податоци, тој утврдил дека постои можност за нејзино пренесување од генерација на генерација, но и дека може да се излечи, доколку се најде коренот на проблемот. Знаете дека понекогаш ги повторуваме истите форми на однесување и паѓаме во соодветна шема. Затоа, Роберт Бартон предложил нуркање во ледено-ладна вода, што е непријатно на прв поглед, но ни помага подобро да се справиме со стресот на психолошко и клеточно ниво. Овој чекор исто така ги спречува воспалителните процеси во телото.

Рамнотежа, социјален живот и природа
Една од теориите што тој исто така ја застапувал е умереност во учењето и работата, затоа што на човекот му треба друг вид активност што го зајакнува менталното здравје. Вежбањето и социјалниот живот не треба да се занемарат, но треба да се најде мерка помеѓу работата и задоволството. Тој видел голем потенцијал во престојот во природа, пешачењето, па дури и одгледување растенија. Ова не е непознаница и се покажало дека е многу ефикасно во ублажување на промените на расположението. На крајот, не треба да ја потценуваме улогата на пријателите, пред кои можеме да ја отвориме душата и да кажеме што не мачи. Секако, на секој е да процени кој е најдобриот лек за него.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРВИ ФОТОГРАФИИ НА КАМЕРОН ДИЈАЗ СО ЌЕРКАТА: Се повлекла од светот на глумата за да се посвети на семејството а девојчето е нејзина вистинска копија!

Познатата актерка Камерон Дијаз откри на почетокот на 2020 година дека со рокерот Бенџи Маден …