Семејна трагедија на Циципас 5. минути пред мечот со Новак

Стефанос Циципас, грчкиот тенисер кого Новак Ѓоковиќ го победи во финалето на Ролан Гарос, играше и покрај семејната трагедија.
Циципас го одигра своето прво финале на Грен слем турнирите, поведе со 2-0 во сетови, но против титанот не можеше повеќе.Новак потврди дека неговата ментална сила е посилна од кој било тенисер во светот, тој го надмина маратонот со Рафа и кога прв пат го скрши Циципас понатаму сè беше полесно.
Стефанос имаше поголема мотивација за титулата поради смртта во семејството, заминувањето на неговата баба, која многу ја сакал и која многу влијаела врз него.
Околу 1. по полноќ, впечатоците не стивнуваат и Стефанос сакал да и оддаде почит на социјалните мрежи, посветувајќи и го овој успех.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Stefanos Tsitsipas (@stefanostsitsipas98)


„Животот не е само победа или пораз. Станува збор за уживање во секој момент од животот, без разлика дали сте сами или со други. Живејте исполнет живот без беда и одбивање. Подигањето трофеи и славењето победи е нешто, но не и сè. Пет минути пред да излезам на терен, мојата сакана баба ја загуби битката на својот живот. Мудра жена чија вера во животот и подготвеност да дава и да обезбеди не може да се спореди со ниту едно друго човечко суштество што некогаш сум го сретнал. Важно е да има повеќе луѓе како неа на овој свет. Затоа што луѓето како неа те прават жив. Тие те тераат да сонуваш. Би сакал да кажам дека ова, без оглед на денот, околностите или ситуацијата, е целосно посветено на неа и само на неа. Ти благодарам што го воспита татко ми. Без него, ова не би било можно“, напишал Циципас.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Полицаец го убил легендарен Бразилец

Легендарниот бразилски борец во џиу џицу Леандро Ло е убиен во Бразил. Ленадро Ло имал …