Не се само МОРКОВИТЕ добри за видот туку и ЈАЈЦАТА

Новото истражување го побилo тврдењето дека јајцата треба да се избегнуваат поради холестерол.
Новото истражување го демантираше тврдењето дека јајцата треба да се избегнуваат бидејќи тие го зголемуваат нивото на холестерол и триглицериди.
Покрај тоа, само едно јајце на ден го зголемува нивото на лутеин во крвта за 26 проценти, а зексантинот за 38 проценти.
Разбирливо е дека лутеинот и зексантинот се два клучни каротеноиди за одржување на здравјето на очите.


Поточно, овие два антиоксиданти се единствените кои се корисни за рожницата, која е одговорна за централниот вид.
Сите видови јајца се корисни за организмот, а особено од патка.
Тие се корисни за циркулацијата на крвта, срцето, бубрезите, црниот дроб, желудникот, мозокот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …