КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје.
Ниту една храна нема да биде целосна и избалансирана без нив, затоа нутриционистите ве советуваат да не заборавајте да ги јадете редовно – секако, освен ако не сте алергични на нив.
Затоа, дури и ако сте поставиле цел да се ослободите од вишокот килограми, не треба целосно да се откажувате од ореви.
Оревите содржат голема количина витамини, минерали и здрави масти. Тие помагаат во зајакнување на имунитетот, го подобруваат здравјето на косата, ноктите и кожата, па дури и го зголемуваат нивото на хемоглобин. Но, покрај цела низа корисни својства, тие се исто така многу калорични, па затоа мора да бидете внимателни со нивната количина во исхраната.
Нутриционистите ве советуваат да јадете грст ореви дневно. Ова е околу 30 грама ореви на ден. Здружението за исхрана на Австралија дури советува да ја следите количината на секој вид јатки што ги јадете.

loading...

Еве колку јатки на ден се препорачува да се јаде за да се добие максимална корист:
30 бадеми
10 бразилски ореви
15 индиски ореви
20 лешници
15 макадамски ореви
15 ореви
30 ф’стаци
10 цели ореви
Мал грст кикирики или мешавина од јатки.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова се знаци дека сте телепатски поврзани со некого: Еве како се открива телепатија помеѓу две лица

Ако го чувствувате ова, тогаш сте неверојатно телепатично поврзани со некоја личност! Телепатичното поврзување меѓу …