Избегнете ги подмолните стапици на дијабетесот

Експертите и пациентите велат дека дијабетисот е тежок бидејќи неговите симптоми не се секогаш лесни навреме да се забележат.
Дијабетесот е состојба на организмот во која телото се бори да го регулира нивото на гликоза (шеќер) во крвта, а се јавува кај луѓе чие тело не произведува доволно инсулин, или инсулинот што го произведува не функционира на вистински начин. За дијабетесот и’ експертите и луѓето кои го имаат велат дека тоа е подмолно заболување затоа што неговите симптоми не е секогаш лесно да се забележат на време. Тие често се суптилни, понекогаш и целосно незабележливи. Ако не се лекува, дијабетесот може да има сериозни здравствени последици.
Дијабетесот е можеби најголемата епидемија во современиот свет. Во источноевропските земји, околу 60. проценти од населението постаро од 50. години има некаква форма на нарушување на шеќерот во крвта. Во Македонија има сè повеќе луѓе со дијабетес. Половина од нив се стари лица, работоспособно население, но има сè повеќе деца и адолесценти меѓу болните. Според сегашните предвидувања, до 2040 година, бројот на пациенти ќе се зголеми за повеќе од 50 проценти, што е околу 600.000.000 пациенти на планетата. Дијабетесот е петта најголема причина за смртност во нашата земја.
Иако центрите за советување за дијабетес се вратени во здравствените домови од 2014 година, бројот на пациенти расте, а 39 проценти од вкупниот број на дијабетичари во Србија не знаат дека се болни. Ендокринолозите истакнуваат дека практиката покажува дека скоро секое лице со дијабетес – од незнаење, незаинтересираност или неинформираност – прави грешки што го зголемуваат ризикот од бројни компликации, како што се срцев удар и мозочен удар, слепило, заболување на бубрезите…


НАЈЧЕСТИ ГРЕШКИ
Постојат неколку грешки што дијабетичарите (свесно и несвесно) ги повторуваат и секоја се сведува на недисциплинирано однесување. Ако сте дијабетичар, не само што мора да ги знаете овие совети, туку и да ги следите:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …