ФИНАЛЕ НА РОЛАН ГАРОС – Новак: „Циципас е најдобар оваа година, не смеам како со Рафа!“

Новак Ѓоковиќ во недела од 15:00 часот го игра финалето на Ролан Гарос против Стефанос Циципас.
Србинот ја брка својата втора титула во Париз и вкупно 19-та во кариерата, а тој влегува во натпреварот по големата победа против Рафаел Надал.
„Знам што треба да направам. Циципас за прв пат е во финалето на еден Грен слем, тоа е големо достигнување за него, но сигурен сум дека не сака да застане тука “, изјавил Новак Ѓоковиќ пред финалето на Ролан Гарос против Гркот Стефанос Ципепас.

Тој го пофалил својот противник.

loading...


„Таа е во одлична форма. Ја предводи листата на освоени бодови оваа сезона. Вкупно ги постигна најдобрите резултати. Созреа како играч. Земјата е веројатно неговата најдобра подлога“, рекол Ѓоковиќ и потсетил дека минатата година играа тешко полуфинале во пет сета, кое го заврши во негова корист.

Тој очекува дека ќе му треба многу енергија за мечот со Гркот.

„Свесен сум дека ова ќе биде уште еден тежок натпревар за кој ќе ми требаат и енергија и сила“, рекол светскиот рекет број еден.

Тој верува дека една од клучевите е почетокот на натпреварот.
„Ќе биде важно добро да го започнам натпреварот, но започнав полошо против Надал, па успеав да го свртам и да победам. Долг е мечот кога се игра во три освоени сета. Искуството е на моја страна“, посочил најдобриот тенисер во светот.

Новак еднаш го победи Надал на Ролан Гарос, во 2015 година, во четвртфиналето, потоа го победи и Енди Мареј, а потоа целосно ненадејно „потклекна“ против Стен Вавринка во финалето.
Тоа искуство ќе му значи и многу, да го потсети дека нема опуштање против 12-години помладиот Грк, во натпревар во кој тој е голем фаворит.
Двајцата досега имале седум средби. Новак води со 5:2 и го победи на последните четири натпревари по ред.
Последен пат, во Рим оваа година во три сета, 4:6, 7:5, 7:5.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАДАЛ НАСКОРО ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ? Поранешната шампионка на Вимблдон прогнозира дека Новак Ѓоковиќ ќе има најмногу грен слем титули!

Поранешната француска тенисерка Марион Бартоли верува дека Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши трката GOAT пред …