Кјаер го спаси својот пријател Ериксен, се обиде да го игра натпреварот и се распадна на теренот

КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН (29) колабираше во 43-та минута од натпреварот помеѓу Данска и Финска во Копенхаген, на првиот натпревар од групата Б на Европското првенство.
Данскиот репрезентативец падна на теренот од чист мир и следеа драматични сцени. Играчите се собраа околу него и веднаш повикаа помош бидејќи видоа дека изгубил свест. Најмногу прибран меѓу нив бил Симон Кјаер.

Кјаер знаел што му треба
Навремената реакција на Кјаер го спречи Ериксен да го проголта јазикот во бесознание за да спречи задушување. Го ставил во правилна позиција и ги организирал своите соиграчи да формираат круг околу него додека медицинската служба го реанимираше.
Откако од болницата пристигна одличната вест дека Ериксен е свесен, натпреварот продолжи по скоро два часа (20:30 часот) и Финска дојде до победа со голот на Остроботнија во 60-тата минута. Сето тоа беше премногу за Кјаер, па тој го напушти теренот во 63-та минута. Тренерот Каспер Хилманд мораше да го замени.

Данскиот селектор Хулманд: Кјаер мораше да го напушти теренот
Кјаер и Ериксен се одлични пријатели.
“Кјаер беше премногу потресен за да може да игра и мораше да го напушти теренот. Сè што се случи го допре длабоко и ги потресе и него и Кристијан. Не бевме сигурни дали Кјаер воопшто може да ја продолжи играта. Тој се обиде, но не можеше да игра. Јас да се снајдев во таква ситуација, не знам што би направил. Играчите го сторија тоа и не можам да бидам погорд на нив. Сега тие се емоционално исцрпени“, рекол Хилманд.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почна судењето на Бензема, му се заканува казна од пет години затвор

Истражителите велат дека Бензема го охрабрил Валбуена да им плати на уценувачите откако му ги …