(ВИДЕО) ЉУБОВ – Осумгодишното момче кое ја продало својата скапоцена колекција за да го спаси кучето го воодушеви светот со својот гест

Осумгодишниот Брајсон Климан направи неверојатен гест за кој зуе јавноста ширум светот, кога ја продал својата најскапоцена колекција на слики од „Покемон“ за да го спаси своето куче Брус, откако му била дијагностицирана смртоносна болест.
Имено, момчето започнало да собира налепници „Покемон“ од својата четиригодишна возраст, а во својата колекција имал стотици, бидејќи тоа станало негова опсесија, па ги барал за секој роденден и Божик, за да има налепници зачувани во кутии за заклучување.
Сепак, неговата голема љубов кон сликите паднала во заборав во моментот кога на неговото куче Брус му се слошило, а малиот Брајсон реши да ги продаде, со што собрал доволно пари за неговото лекување.
„Неговите сликички од Покемон се неговата најскапа опсесија“, изјавила мајката на момчето за медиумите.


Неверојатниот и необичен гест на малиот Брајсон ја обединил Америка, па помошта за лекување на неговото милениче започна да пристигнува од сите страни.
„Ме радува што сите се собраа да помогнат“, радосно рекло момчето.
Едно момче од Либан кое живее во Вирџинија со години сакал куче, а во март конечно добил четиримесечно црно кутре Лабрадор. Набргу потоа, момчето и животното станале неразделни.
„Тие се најдобри пријатели и многу се сакаат“, рекла мајката на Брајсон.

 


Смртоносен вирус
Сепак, еден ден, разиграниот Брус стана малку потажен и почнал да слабее, кога му бил дијагностициран парво, заразен вирус што може да биде смртоносен.
Ветеринарите им рекле дека третманот за кучето ќе чини 655 УСД првите три дена и предупредиле дека може да има повеќе, а потоа сфатиле дека можеби немаат доволно пари за лекување на Брус.
„Мамо, не сакам Брус да умре, ќе се молам да е добро“, рекол тогаш Брајсон, а потоа еден ден се вратил од училиште со разработен план.
„Ќе ја продадам мојата колекција Покемон сликички“, рекло тогаш осумгодишното момче.

Тргнал во акција за спасување
Мајката на почетокот била песимистичка, сепак, следниот ден нејзиниот сопруг и испратил фотографија од нивниот син како седи во дворот со дрвен натпис „Покемон на продажба“, а мајката тогаш плачела.
Соседите првично не ја знаеле причината за продажбата, сепак, кога сфатиле дека станува збор за хуман гест, биле воодушевени, а веста наскоро станала вирална.
Некои нејзини пријатели во Мичиген ја замолиле да постави GoFundMe за Брајсон затоа што тие живееле премногу далеку за да можат лично да го поддржат штандот, што таа го сторила. Како што се ширела приказната и пристигнувале донации од интернет, десетици се ределе на штандот на Брајсон. Со продажба на секоја картичка од 5. до 10. долари, момчето собрало 400 долари за само два дена.

Се вклучиле и соседите
Некои од соседите ги донеле своите колекции картички Покемон и му ги дале на Брајсон за да ја дополни својата колекција. Други донирале пари.
Дедото на момчето, Дејвид Кол, за медиумите изјавил дека помошта започнала да пристигнува и од далечните Кина, Австралија и Ирска, а Брајсон дури бил поканет на Националното шоу за кучиња во ноември. Кога вработените во „ПокемонКо“ во Сиетл слушнале за целиот настан, тие на момчето му испратиле пакети со ретки сликички од Покемон.
Досега, GoFundMe собрал повеќе од 19.500 УСД. Со вишокот пари плаќале трошоци на други семејства кои немале средства да се грижат за своите кучиња.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зимата полека освојува: Еве какво време не очекува наредните 5. дена!

Во понеделник ќе биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд, кои на повеќе места …