Научниците од Новосибирск го докажале неверојатниот ефект на габата Чага против корона вирусот

Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза
Научниците од Центарот за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ во Новосибирск докажале дека чагата може да ја намали активноста на коронавирусот. Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза.
Чага е паразитска габа која ги убива брезите, но ги лекува луѓето. Има моќно имуномодулаторно и канцерогено дејство. Чага содржи голема количина на силен антиоксиданс супероксид дисмутаза, кој го штити организмот од слободни радикали и го продолжува животот на човекот.

 

„Брезовата габа многу добро се бори против вирусот“

Претходно, специјалистите за „Вектор“ ја тестирале активноста на екстрактот од чага против ХИВ тип 1, вирусот херпес, вирусот Западен Нил и вирусот на вариола. Нивното истражување покажа декало габата од бреза успешно се бори против овие патогени микроорганизми.


Покрај тоа, екстрактите од чага можат да влијаат на виталната активност на коронавирусот САРС-КоВ-2. Се покажало дека габата ја намалува репродукцијата на овој патоген.
Научниците веруваат дека, со оглед на малата токсичност на чагата, може да се користи за создавање на лек против коронавирус. Истражувачите веќе поднеле барање за патент.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …