(ФОТО) Симон Трпчески продолжува со успешните настапи: Вчерва ќе го освојува Санкт Петерсбург!

Познатиот амкедонски пијанист, Симон Трпчески вечерва, 11. јуни, ќе настапи во Санкт Петерсбург. На програмата е Шостакович, пијано концерт бр.2, со  Симфониски оркестар на Кнежевството Астурии и мајстор Паоло Бортоламеоли
„Пред напуштањето на Белите ноќи, куса посета на прекрасниот Марински театар, средба со маестро Валери Георгиев, како и извонредниот бас Илдар Абдразаков, а се благодарение на пријателот, композиторот и професор Александар Чајковски“, напиша Симон Трпчески на својата страна на Фејсбук.

Фото: Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„ОД ОРКЕСТАРОТ ЗА ПУБЛИКАТА“ „ОПЕРА БЕЗ ЗБОРОВИ“ – Отворање на фестивалот „Скопско лето“ на 21.06.2021 од 21.00 часот.

На 21.06.2021 година со почеток во 21 часот, во салонот на Националната опера и балет …