Какво време најавува УХМР во наредните 5. дена

Дождот и грмежите сите не изненадија, особено што нис е случуваат во јуни, а еве каква прогноза најави УХМР за наредните 5. дена.
Денес (петок, 11.јуни) претпладне ќе биде променливо облачно, од пладневните часови и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите да бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град. УВ=6. Минимална температура: 9°C до 16°C
Максимална температура: 19°C до 30°C
Сабота: Променливо облачно и нестабилно, од пладнените часови до крајот на денот ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места се можни поинтензивни процеси со пообилен дожд за кратко време и појава на град. УВ=7. Минимална температура: 8°C до 16°C. Максимална температура: 19°C до 30°C.


Недела:Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крај на денот ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7. Минимална температура: 8°C до 15°C.Максимална температура: 22°C до 31°C.
Понеделник:Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крај на денот повремен пороен дожд, а долж Повардарието и засилен ветер . УВ=8. Минимална температура: 7°C до 17°C. Максимална температура: 21°C до 28°C.
Вторник: Променливо облачно и наутро посвежо. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=8. Минимална температура: 6°C до 16°C. Максимална температура: 21°C до 30°C.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …