(ВИДЕО) Одличен трик за миење на есцајгот во МАШИНА ЗА САДОВИ: Ќе блескаат како нови!

Кога ставаме валкани садови или прибор за јадење во машина за миење садови, секогаш треба прво да ги миеме под млаз вода, со цел да спречиме остатоци од храна да заглават во прскалките или да го затнат одводот.
Сепак, понекогаш нечистотијата и маснотиите можат да останат и да направат проблем. Ако забележите дека вашата машина полошо мие садови, испробајте го овој одличен трик.

@carolina.mccauley🍴 This dishwasher hack will leave your silverware sparkling ✨ #kitchenhacks #homehacks #dailyhacks #cleaningmotivation #hometips

♬ 1 step forward, 3 steps back – Olivia Rodrigo

Сето тоа е поврзано со хемиската реакција што се одвива помеѓу алуминиумот и состојките во таблетата за миење садови. Самата фолија не се чисти, но додека таблетата се раствора, таа реагира со металот и дополнително го чисти приборот за јадење.
Нејзиното видео е прегледано повеќе од 60.000 пати, а многумина биле воодушевени од нејзиниот трик.


Под видеото имало бројни коментари, а еден од нив бил: „Едвај чекам да го пробам ова, резултатите изгледаат одлично“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …