(ФОТО) Павличенкова и Крејчикова во финалето на Ролан Гарос

До најголемиот успех во нејзината кариера и првото гранслем-финале, Павличенкова (29) дојде со тоа што ја победи младата Словенка со искуство, во изедначен натпревар, која сепак направи премногу грешки на мечот, кој траеше околу час и половина.
Павличенкова стигна до своето прво финале на Грен слем турнири во нејзиниот 50-ти обид на најголемите турнири, соборувајќи го претходниот рекорд на Италијанката Роберта Винчи, која стигна до финалето на УС Опен 2015 година, во својот 44-ти настап на еден од главните турнири.
Противничка на Павличенкова во големото финале на Ролан Гарос ќе биде Крејчикова која беше подобра во дуелот со Гркинката Сакари.
Сакари го нокаутира бранителот на титулата Ига Свијатек во четвртфиналето на Ролан Гарос, но против чешката тенисерка навистина пропушти голема шанса.

Првиот сет го презеде Чехот со 7: 5, а вториот грчки тенисер со 6: 4. И тогаш го гледавме лавот како се бори во третиот сет. Сакари избега на 3:1 откако и го одзеде сервисот на Крејчикова. На 5:3 таа дури имаше и меч топка, но не ја искористи. Крејчикова го врати сервисот на 5:5.
Се водеше голема битка, а потоа Крејчикова го зема третиот сет со 9:7, користејќи ја петтата меч топка за голем подвиг и пласман во финалето на Ролан Гарос, каде во сабота ќе ја чека Русинката Анастасија Павличенкова.

Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Одличниот Ферстапен го победи Хамилтон со оружјето на Мерцедес!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Франција, седмата …