Операција „Алис“: Тајно вежба на пандемијата на корона од 2016. година

Британската влада ,во 2016. година, спровела вежба чија цел беше да се испита епидемијата на коронавирус, но се обиделе да остане во тајност, пишува „Гардијан“.

Според лондонскиот весник, вежбата наречена „Алис“ се одржала во 2016. година, а учествувале и претставници од повеќе владини тела. Вежбата предвидувала појава на епидемија на Мерс, болест предизвикана од коронавирус, на Блискиот исток.
Тоа е една од вкупно 10. претходно непријавени вежби за пандемија што се одржале дури пет години пред ковид кризата. Новите откритија беа објавени по усвојувањето на новите закони за објавување информации од јавно значење.


Здравствените власти претходно одбиле да наведат детали за вежбите, повикувајќи се на заштита на националната безбедност, пишува Гардијан.


Еден од водечките епидемиолози рекол дека вежбата „Алис“ може да биде „прилично релевантна“ во борбата против ковидот, бидејќи борбата против сегашната пандемија во првите недели била направена врз основа на плановите за борба против грипот, а не на коронавирус.
Еден од високите владини советници рекол дека е „невообичаено“ деталите од оваа вежба да не бидат испратени до надлежните тела за борба против пандемијата.
Болничкиот консултант Муша Куреши, која дошла до новите податоци, рекла дека членовите на британскиот парламент треба јавно да го постават прашањето зошто министерот за здравство, Мет Хенкок, не ги доставил до Парламентот информациите дека владата направила модели на различни форми на пандемија, вклучувајќи коронавирус.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Починале 11. лица: Денес се регистрирани 2.071 нов позитивен случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 …