Краставица и лимон се состојки за наједноставната маска за лице: Се прави брзо и лесно!

Краставицата е лесно достапен зеленчук полн со хранливи состојки кои се корисни за нашето тело и кожа.
Содржи антиоксиданси како каротин, витамин Ц, витамин А, зеаксантин и лутеин.
Краставицата е исто така омилен екстракт кога станува збор за формулирање на козметички производи. Значи, маска за лице од краставица што можете сами да си ја направите дома, би била идеална за топлите денови пред нас.
Маска со краставица и лимон
Состојки:
краставица
лимон
Постапка:изблендирајте ја краставицата за да направите смеса, а потоа додадете исцеден лимон. Нанесете на лицето и оставете да делува околу 15. минути. Потоа исплакнете со ладна вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …