Кои се најдобри а кои најлоши градови за живот – на светот!

Окленд е најдобриот град за живеење во 2021. година, според новото истражување на Ekonomist Intelidžens junita (ЕИУ). Истражувачите оценија 140. градови низ целиот свет и ги оценија според здравјето, стабилноста, културата, животната средина, образованието и инфраструктурата.


Јапонскиот град Осака е на второто место, Аделаида во Австралија е трето. Ниту Њујорк ниту Лондон не се во првите 50. Дамаск во Сирија, како што се очекуваше, е во групата градови кои не се поволно опкружување за живеење, деветта година по ред.
Според ЕИУ, Окленд се искачи на самиот врв на рангирањето, благодарение на успешниот пристап во борбата против пандемијата на коронавирусот. Овој пристап му овозможи на општеството да остане отворено и градот да постигне силни резултати врз низа индикатори, вклучително и образованието, културата и животната средина.


Велингтон во Нов Зеланд и јапонската престолнина Токио заедно се на четвртото место. Шести е Перт во Австралија, седми е Цирих. Другите места во првите 10 ги заземаат Женева, Мелбурн и Бризбејн.
Најдобро рангиран град во Велика Британија е Манчестер на 54. место, додека Лондон е на 60. место.

Најдобро позициониран американски град е Хонолулу, кој скокна за 46. места годинава во споредба со минатата година и сега ја зазема 14-та позиција. ЕИУ посочи дека ова се случило заради силниот напредок во борбата против пандемијата и воведувањето на програми за вакцинација.
Њујорк го зазеде 59-то место, а Лос Анџелес 55-то место.
На дното на табелата се најмалку погодни градови за живеење, а најмногу се наоѓаат во Африка, Азија и Јужна Америка.
Тоа се Каракас, Дуала, Хараре, Карачи, Триполи, Алжир, Дака, Порт Морезби и Лагос.


Генерално, ЕИУ вели дека пандемијата предизвикала пад на некои градови на списокот на најдобри за живеење во последните 12. месеци. Многу градови доживеале блокади и значителни оптоварувања на нивните здравствени системи.
„Особено европските земји и Канада лошо минаа во овогодинешното издание. Виена порано беше најдобриот град за живеење, а сега е на 12-то место. Хамбург падна за 34. места, па оваа година е 47-ми“, беше речено.

„Градовите станаа помалку податливи за живот поради пандемијата и видовме дека регионите како Европа се особено погодени. Градовите кои се искачија на врвот на листата оваа година се претежно оние што презедоа строги мерки за борба против пандемијата“, рекла Упасана Дат, шеф на одделот за глобално преживување во Ekonomist Intelidžens junitu.


„Дамаск останува градот што е најмалку погоден за живеење, бидејќи последиците од граѓанската војна во Сирија зедоа данок. Всушност, повеќето градови кои беа на дното на листата минатата година беа на истото место оваа година“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …