Кои земји од ЕУ прифаќаат вакцинирани патници?

Мадеира, но не и континентална Португалија
Нема барања за карантин или тестирање за туристи кои доаѓаат во автономниот португалски регион Мадеира. Туристите треба да имаат официјални документи за вакцинација. Сертификатот за вакцинација треба да биде на англиски јазик и да го издаваат националните власти за посети. Таа мора да содржи информации за идентитетот на патникот, како и информации за видот на примената вакцина, како и датумите на дозите.
Другите посетители мора да бидат подложени на тестирање, иако Мадеира нуди еден бесплатен PCR тест по посетител. Во континенталниот дел на Португалија, важат различни правила, каде повеќето патници мораат да направат негативен тест за да влезат во земјата, без оглед на статусот на вакцинација.


Германија и пошироко: Сертификати за вакцинација, но само под ограничени услови
Повеќето патници во Германија надвор од ЕУ и Шенген зоната сè уште се ограничени само на итни патувања. Сепак, Германија започна да прифаќа сертификати за ковид во одредени случаи каде што е дозволено патување. Иако патниците кои пристигнуваат со авион обично треба да бидат тестирани пред поаѓање, оние што можат да обезбедат доказ за вакцинација се изземени.
Додека патниците кои поминале време каде Германија гледа „област на ризик“ генерално мора да влезат во карантин, периодот на карантин може да се избегне или да заврши порано доколку доказот за вакцинација биде доставен до германскиот портал за влез, според институтот Роберт Кох. Вакцините одобрени од ЕУ се прифаќаат.
Патниците кои престојувале во земји како Велика Британија, Боцвана, Непал и Мозамбик, за кои Германија смета дека се ризични – од 4. јуни, не можат да го напуштат карантинот порано, дури и ако биле вакцинирани.


Другите земји на ЕУ, вклучувајќи ги Словенија, Данска, Летонија, Естонија, Австрија, Полска и Литванија, во моментов имаат сличен пристап како Германија, задржувајќи ги ограничувањата за повеќето несуштински патувања надвор од ЕУ, откажувајќи се од некои тестирања и карантински барања за вакцинирани лица.
Некои земји на ЕУ исто така имаат билатерални договори за заемно признавање на националните сертификати за вакцинација. На пример, Унгарија нема ограничувања за влез на луѓе од Србија, Турција и Словенија, пренесува Дојче веле.

Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Тони Цетински бил на трансплантација на коса, СЕ’ објавил на Инстаграм

ТОНИ Цетински објави на Инстаграм дека решил да направи трансплантација на коса. „Одамна имам желба …