Кои земји од ЕУ прифаќаат вакцинирани патници?

Дигиталните пасоши на ЕУ требаше да се применат од 1. јули за да се олесни патувањето во Европската унија. Сепак, засега сè уште има ограничувања, бидејќи земјите-членки применуваат различни политики.
Бидејќи ситуацијата варира од земја до земја, еве ја дистрибуцијата на некои правила – и исклучоци за вакцинирани патници низ ЕУ, пренесува DW.

Франција
Франција, дестинација број еден во светот за меѓународни туристи, ги отвори своите граници за вакцинирани посетители од целиот свет од 9. јуни. Според новите правила, вакцинираните туристи кои патуваат од ЕУ и земјите од француската зелена листа, вклучително и Јужна Кореја, Јапонија и Израел, можат целосно да ги избегнат барањата за тестирање. Невакцинираните патници од овие региони можат да влезат со негативен тест.
Во меѓувреме, вакцинираните туристи од француската портокалова листа, вклучително и САД, Велика Британија и повеќето земји во Африка и Азија, повеќе нема да имаат потреба од основна причина за патување. Овие посетители ќе бидат ослободени од карантин, но сепак мора да направат негативен тест за коронавирус.


Франција ги признава сите вакцини одобрени од Европската агенција за лекови и смета дека патниците се целосно вакцинирани ако ја примиле втората доза на Pfizer/Biontek, Moderna или AstraZeneca и четири недели по една доза на Johnонсон и Johnонсон.
На невакцинираните лица од овие области сè уште им е дозволено да влегуваат во Франција само со основни разлики, како што се присуство на погреб или итна медицинска помош. Истото важи и за земјите од црвената листа на Франција, во кои се наоѓаат Јужна Африка, Бангладеш, Чиле и Колумбија.
Секој што ќе пристигне од црвените зони мора да биде изолиран најмалку седум дена, дури и ако е вакциниран.
Повеќе информации за патувањето во Франција има на веб-страницата на француското Министерство за надворешни работи.


Шпанија
Шпанија ги отвори своите граници за патниците на 7. јуни. Луѓето кои влегуваат во Шпанија од области што се сметаат за ризични – вклучително и многу членки на ЕУ и повеќето други земји – можат да избегнат карантин покажувајќи докази дека биле целосно вакцинирани со вакцините одобрени од ЕМА или Светската здравствена организација. Треба да е поминато најмалку 14. дена од втората доза на вакцината. Доколку патниците го немаат тоа, тие мора да имаат доказ дека ја прележале короната или дека имаат негативен тест.

Сепак, од друга страна, Шпанија им дозволи на туристите од Велика Британија да влезат во земјата, без оглед на статусот на вакцинација. Во меѓувреме, повеќето граѓани на ЕУ мора да имаат доказ за вакцинација или тест. Постојат и дополнителни ограничувања за патувања од Индија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и …