(ВИДЕО) Одличен меч на Ѓоковиќ со Беретини за полуфинале со Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на Ролан Гарос со победа против Матео Бератини во последното четвртфинале.
Најдобриот тенисер на светот славеше во четири сета, 6:3, 6:2, 6:7, 7:5.
Иако на Италијанецот не му дозволи брејк во мечот, Ѓоковиќ не се прошета низ овој дуел. Беретини не се предаде во ниту еден момент, тие играа силно од двете страни во практично секој поен, но Новак беше едноставно подобар тенисер на теренот.
Еден брејк по зачуваните топки за брејк во првите два сета му донесе одредена предност на Новак. Во третиот сет борбата само се засили, Беретини апсолутно не сакаше да се повлече ниту милиметар и добивме тај-брејк во овој дел од мечот.
Силните и сигурни сервиси кои двајцата играчи ги имаа во текот на целиот натпревар доведоа до тај-брејк, а исто така добивме и неколку фантастични поени. Два мини брејка дополнително го зачинија уживањето на навивачите на стадионот, но и на сите што го следеа дуелот, но Беретини прв стигна до сет топка со мала помош од Ѓоковиќ. Новак имаше 5:4 и два сервиси, но ги загуби и двата поени, а Беретини успеа да го воведе мечот во четвртиот сет.
Во четвртиот сет, слична слика како на почетокот на првиот. Беретини полесно ги доби своите гемови, му донесе проблеми на Новак, но немаше брејк во првите пет гема.
Имаше пауза за да се испразнат трибините, а Новак конечно го скрши отпорот на Беретини во 12-от гем кога третата меч топка ја претвори во голема победа.

 


 

Во полуфиналето Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со Рафаел Надал, кој претходно го совлада Шварцман во четири сета. Тоа ќе биде 58. дуел на Рафа и Новак, а првиот тенисер на светот води со 29-28.

Фото: Twitter/RolandGarros

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИСПУШТАЊЕ НА CO2 – Меси, обвинет за загадување на воздухот, го направил она што на просечниот човек му требаат 150. години за да го направи

Француските медиуми објавија дека приватниот авион на Лионел Меси извршил 52. лета во последните три …