Важни знаци кои ви ги испраќа телото со прекумерното потење

Често се потите, без оглед на сезоната е и колку е топло надвор? Можеби е време да го слушнете вашето тело и да сфатите што сака да ви каже со прекумерното потење.
Постојат неколку причини што доведуваат до прекумерно потење и треба да обрнете внимание на нив бидејќи тие можат да ви кажат што е во ред.

Вие сте под стрес
Можете лесно да откриете дали сте под стрес од мирисот на потта. Кога сме жешки, активните жлезди кои се наоѓаат низ целото тело се активираат и произведуваат пот, која главно се состои од вода и сол и нема изразен мирис.
Кога сме под стрес, потта се произведува од апокрините жлезди, кои се наоѓаат само на одредени делови од телото, како што се пазувите. Оваа пот се состои од масти и протеини кои се мешаат со бактерии на нашата кожа и на тој начин создаваат непријатен мирис.


Ширите позитивна енергија или страв
Истражувањата покажаа дека луѓето околу вас можат да препознаат што чувствувате споиред мирисот на потта.
Во еден експеримент, 36. жени морале да ги помирисаат примероците на пот на 12. мажи кои претходно гледале филмови со задача да ги направат среќни или исплашени.
Кога жените ја мирисале потта на исплашените мажи, мирисот им предизвика слична реакција на страв и одвратност. Кога ја помирисале потта на среќните мажи, тој мирис предизвикал блага реакција и насмевки кај нив.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Елена Петреска: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако …