СУПЕР ХРАНА: Намирници кои сами ги топат килограмите – без строга диета!

Храната со висок процент на вода ќе влијае да се чувствуваме сити долго време
Ако се определиме за храна со висок процент на вода, тоа ќе влијае на нашето тело така што ќе се чувствуваме сити подолго и ќе внесуваме значително помалку калории во нашето тело. На тој начин, генерално, ќе јадеме помалку храна и со тоа ќе изгубиме тежина.


Храна со многу вода
Кога избираме храна со голем процент на вода, се чувствуваме сити без оглед на тоа што трошиме помалку калории, а на тој начин можеме да ослабиме, објаснува нутриционистката Кристина Есер. Луѓето кои јадат пет порции овошје и зеленчук на ден, внесуваат помалку калории. Во исто време, овошјето, зеленчукот и јогуртот исто така имаат многу витамини и минерали, објаснува оваа нутриционистка.


Интегрални семиња
Производи што содржат цели семиња исто така можат да помогнат.
– Во стомакот, интегралните семиња имаат функција како сунѓер, тие ја апсорбираат водата што на храната и даваат тежина и волумен. Создава чувство дека побрзо се чувствуваме сити и не јадеме толку многу калории. Потребни ни се протеини за да ги заштитиме мускулите – објаснува Есер.

Токму протеините ги прават луѓето да се чувствуваат особено сити, што е токму она што го сакаме. Чувство на ситост при слабеење. Сепак, само протеините не се доволни за одржување на мускулното ткиво, туку потребни се и физички вежби за тоа.
Ќе добиеме оптимални резултати преку комбинација на вежби за сила и издржливост. Совршена вежба за сила е планк.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КРИЈАТ БРОЈНИ ПРЕДНОСТИ – Овие четири видови на овошје се исклучително здрави и можат да го забават процесот на стареење

Постојат многу начини на кои можете да помогнете во забавување на процесот на стареење, а …