(СОВЕТ) Изгорениците може да се излечат со едноставна состојка што се наоѓа во фрижидерот

Изгорениците најчесто се предизвикани од невнимание и тие предизвикуваат болни промени на кожата, што може да остави трајни лузни.
Секој барем еднаш во животот се нашол во ситуација да се изгори и дека во тој момент нема ништо „при рака“ што може да се искористи за да се обезбеди прва помош.
Во зависност од тежината на изгорениците, треба да контактирате со лекар или фармацевт во блиската аптека за да ви препорачаат креми и масти за нега на оштетена кожа, но во некои благи случаи можете и сами да си помогнете.

Маргарин за изгореници
Речиси во секој фрижидер има храна што е честа состојка во колачи и колачи – маргарин. И дали некогаш сте помислиле дека тој може да ви помогне во борбата против изгорениците?

Иако, според неговиот состав, не е најдобрата храна што можете да ја користите во вашата исхрана, не е лошо да имате неколку парчиња маргарин на аголот од вашиот фрижидер. Ако се изгорите, сè што треба да направите е да го нанесете брзо на кожата. Покрај тоа што ќе ја ублажи болката веднаш, бидејќи е студен, ќе спречи појава на непријатни плускавци, за кои ќе треба неколку недели да исчезнат.


Кожата сепак ќе остане црвена, не можете да избегнете непријатно пецкање, но процесот на заздравување на раните може да биде многу побрз и полесен. Болката ќе исчезне за неколку часа, додека црвенилото нема да исчезне за неколку дена. Марагаринот и помага на кожата да не ја загуби еластичноста, да не биде сува и да не се лупи. Ова е многу важно, бидејќи лузните обично остануваат на местата каде што кожата се лупи.
Местото каде што се појави изгореницата со текот на времето ќе се врати во нормална боја и тон, а оваа намирница секогаш ќе треба ја имате во вашиот фрижидер. Едноставно е, лесно и што е најважно ефикасно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …