Лекови кои можат да го намалат дејството на вакцината против корона

Кај пациенти на имуносупресивна терапија, можно е вакцината против ковид да има нешто послаб ефект, велат студиите. Сепак, експертите велат дека тие дефинитивно треба да се вакцинираат затоа што на тој начин, барем делумно, ќе бидат заштитени.
Истражувачите од Медицинскиот центар во Мичиген заклучиле дека оние кои земаат лекови кои влијаат на имунитетот се изложени на поголем ризик од заразување со ковид и хоспитализација, а докажано е дека овие лекови можат да ја намалат ефикасноста на вакцините за корона, пишува на веб-страницата HealthLine.

Кои се тие лекови
Д-р Бет Валас, ревматолог, вели дека имуносупресивната терапија обично служи за состојби каде имунолошкиот одговор се заканува да му наштети на дел од телото. Ова значи дека се дава во услови како што се лупус и артритис, кога имунитетот гледа одредени делови од телото, како што се зглобовите, како непријател против кој треба да се бори.

Кога имунолошкиот систем почнува да напаѓа одреден дел од телото, тоа може да го оштети. Имуносупресивните лекови во овие ситуации го олеснуваат овој напад. Покрај тоа, оваа терапија се дава по трансплантација на органи, така што телото не отфрла нов орган. Исто така, хемотерапијата во третманот на рак понекогаш може да има и имуносупресивен ефект како несакан ефект.
Покрај овие групи, многу други користат имуносупресиви, т.е. стероиди. Ова се лекови, на пример, преднизон и дексаметазон.
Тие се даваат за состојби како што се алергии, бронхитис и синусни инфекции.
„Ова е проблем затоа што се’ повеќе се покажува дека стероидите го зголемуваат ризикот од инфекции, дури и во мали дози, и може да ја намалат ефикасноста на вакцините против ковиди“, вели д-р Валас.

Како стероидите го намалуваат дејството на вакцината
„Вакцините го учат нашиот имунолошки систем да препознае закана и да реагира правилно доколку таа закана се појави повторно. Имуносупресивните лекови ја намалуваат способноста на имунолошкиот систем да ја препознае оваа закана и да се бори против неа“, вели д-р Валас.
Затоа, од една страна, овие лекови се добри за одредени болести, но од друга страна, го зголемуваат ризикот од инфекции, а вакцините имаат помал ефект.

Можни решенија
Доктор Меган Бејкер, епидемиолог од болницата Dana-Farber Cancer Institute, вели дека едно од решенијата е можноста да се направи пауза во терапијата кога се дава вакцината, но дека за сето тоа дефинитивно треба да се консултирате со вашиот лекар. Ова е особено важно за пациентите од онкологија.
Треба да се внимава со оваа пауза, вели д-р Бет Валас.
„Ако некој е на хемотерапија затоа што лекува активен карцином, терапијата со пауза за вакцината е многу поинаква и поопасна отколку за некој што се лекувал од ревматоиден артритис веќе 10. години“, рекол д-р Бет Валас, додавајќи дека се разгледува трет бустер на дозата на вакцината, за пациентите на имуносупресивна терапија.

Д-р Меган Бејкер вели дека во суштина луѓето на имуносупресивна терапија можат и треба да се вакцинираат.
„Иако заштитата од вакцината зависи од состојбата на пациентот и имуносупресивната терапија, повеќето ќе добијат одредена заштита од вакцината против корона, така што можеби нема да развијат тешка форма на ковид“, вели д-р Бејкер, заклучувајќи дека овие лица треба да бидат внимателни како би го намалиле ризикот од инфекција – токму затоа што нивните лекови можат да го намалат дејството на вакцината.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …