(ВИДЕО) ДАЛИ БРЗИНАТА Е ПОВРЕДНА ОД ЖИВОТОТ? После ова видео два пати ќе размислите дали ќе возите со максимална брзина!

ПОЛИЦИЈА објавила видео од мотоциклист како вози по јавна сообраќајницасо екстремно пречекорување на брзината. Тој исто така ги снимил и своите страдања.
Со првите потопли денови, многу мотоциклисти излегуваат на патот, а со нив расте и бројот на сообраќајни несреќи. За некои од нив се виновни и другите учесници во сообраќајот, особено возачите на „посилни“ возила кои понекогаш искористуваат без да го земат предвид фактот дека мотоциклистот е заштитен само од брзината на реакцијата и кацигите. И тоа понекогаш не е доволно.
Има и некои од оние невнимателни мотоциклисти, склони кон опасни маневри и драстично брзо возење. Бројни опасни маневри доаѓаат со голема брзина во градски услови, а тоа редовно доведува до крајно опасни ситуации кои понекогаш завршуваат со сообраќајна несреќа со ужасни последици.
Една таква е прикажана во снимката подолу. Мотоциклистот го бележи своето дивеење низ градот: на некои места вози над 265 км на час, претекнува сè што ќе пристигне и потоа во еден момент се наоѓа во безизлезна ситуација. Со брзина од околу 150 км на час налетува на неподвижно возило. Од силината на ударот тој бил тешко повреден, а преживеал само благодарение на помошта на другите возачи, кои го одржувале во живот слушајќи ги упатствата на службата за итни случаи. Мотоциклистот е во кома два месеци, има трајно оштетување на мозокот и ќе зависи од семејството и од нивната грижа до крајот на животот.

Видеото е објавено од јужно-австралиската полиција како дел од иницијативата за воведување закон со кој драстично ќе се казнуваат прекршителите на екстремните брзини. Предлогот е сите оние кои возат 155. км на час во зоната каде што е дозволено до 60. или 80. км на час повеќе од ограничувањето на брзината, да останат без возачка дозвола најмалку две години, а казните можат да се зголемуваат до пет години затвор.

Фото: Принтскрин/YouTube/SAPOL

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПАМЕТНИ НОКТИ? Овој салон за убавина нуди необична услуга и клиентите полуделе по тоа!

Салонот за убавина во Дубаи ја кренал услугата на маникир на друго ниво. Салонот „Ланор …