(ФОТО) Се појавиле докази за кралскиот расизам: Палатата дала изјава!

За време на истражувањето во Националната архива, магазинот The Guardian открил никогаш невидени документи со кои се потврдува дека палатата практикувала расистички правила при вработување на странци и етнички малцинства и имигранти до 1968. година. Тие не можеа да добијат работа меѓу редовите на свештениците или да вршат такви видови на работа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

Главниот финансиски менаџер на кралицата им рекол на владините службеници дека „не им било практика да назначуваат обоени имигранти или странци на свештенички места“ и единствената работа на која можеле да се надеваат во Бакингемската палата е меѓу членовите на послугата.
Иако самата кралица Елизабета Втора не вработувала луѓе, а со тоа не ги дискриминирала вработените, за дел од јавноста ова беше потврда дека има зрно вистина во обвинувањата на Меган Маркл и принцот Хари дека во кралската фамилија се кријат расисти.

Портпаролот на кралското семејство изјавил дека „кралското домаќинство ги почитува одредбите од Законот за еднаквост, во принцип и во пракса“ и посочил дека доказите се видливи во составот на кралското домаќинство и неговата работа.
„Тврдењата засновани на извештајот за разговорите пред повеќе од 50. години не треба да служат за извлекување заклучоци за современите настани“, рекол тој за Си-Ен-Ен.

Фото: Принтскрин/ Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) „Најтажната жена на светот“ ги загрижила фановите со новиот пост, и пишуваат: „Ти не си добро!“

МОНЕГАШКАТА принцеза Шарлин, „најтажната жена на светот“, како што ја нарекоа некои медиуми на денот …