ПЛАНИРАТЕ ОДМОР ВО ГРЦИЈА? Ова се новите правила и услови што треба да ги исполнувате од утре за влез!

Грците пресекоа и објавија   правила за влез кои важат од утре, а една од нив е и обврската да се спроведе задолжителен влезен тест за лица постари од 6. години.
Туристите ќе можат да влезат во оваа земја со негативен PCR тест, кој нема да биде постар од 72 часа или сертификат за вакцинација.
Сите кои се позитивно тестирани на границата ќе бидат ставени во карантин од 10. дена.
Ќе бидат дозволени туристички тури на групи од по 20. лица на отворено. Условите за влез во Грција се менуваат


Списокот со услови за влез во Грција е следен:
1) Пополнет формулар PLF
Овој формулар може да се најде на страница travel.gov.gr
2) Доказ за имунизација
Овој сертификат може да биде во форма на потврда за вакцинација со која било вакцина дадена во Македонија, со услов дека последната доза мора да се прими најмалку 14 дена пред пристигнувањето.
Доколку не сте биле вакцинирани, мора да направите негативен PCR-тест не постар од 72 часа. И, ако сте имале коронавирус, треба да обезбедите доказ дека сте боледувале од ковид од 2 до 9 месеци пред пристигнувањето. Ова го потврдувате со позитивен PCR или антигенски тест со кој ви е дијагностициран вирусот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …