(ФОТО) После хаосот во финишот пол позицијата во Баку за Леклер

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Азербејџан.
Ова е втора пол позиција за возачот од Монако по ред, откако тој стигна до пол во Монако пред две недели.
Луис Хамилтон заврши втор во квалификациите, а трет беше Макс Ферстапен.

Првите 10 ги комплетираа Пјер Гасли, Карлос Саинс, Ландо Норис, Серхио Перез, Јуки Кунода, Фернандо Алонсо, Валтери Ботас.
Квалификациите беа обележани со инциденти, Рикардо и Џовинаци најпрво удрија во ѕидот, а после тоа, непосредно пред финишот, Кунода и Саинс го погодија ѕидот во третиот свиок, по што никој не можеше да го поправи времето.


Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Беше 13-ти тенисер во светот, сега покажал како фрла бомби со дрон

АЛЕКСАНДР ДОЛГОПОЛОВ, некогаш светски познат тенисер, се бори во украинската армија во војната против Русија. …